صفحهٔ اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
همه چیز درباره طرح كسر از خدمت سربازی دانشگاهیان


طرح كسر از خدمت نظام وظیفه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تكمیلی طرحی است كه متقاضیان می‌توانند با مشاركت در طرح‌های تحقیقاتی از میزان خدمت نظام‌وظیفه خود بكاهند. 

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، این روزها كه بحث سربازی در میان جوانان داغ است به نظر می‌رسد كه استفاده از برخی مشوق‌ها می‌تواند كمی از اتلاف وقت آن‌ها، در دوره سربازی بكاهد. یكی از این مشوق‌ها برای جوانان تحصیل‌كرده دوره تحصیلات تكمیلی است.

بر این اساس دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دوره‌های كارشناسی ارشد و دكتری می‌توانند در طرح‌های تحقیقاتی مشاركت داشته باشند و از امكان كسری خدمت استفاده كنند. البته این طرح‌های پژوهشی باید به تأیید ستاد كل نیروهای مسلح برسد.

شرایط استفاده‌كنندگان چگونه است؟

دانشجویان دوره‌های كارشناسی ارشد و دكتری كه در حال گذراندن پایان‌نامه و رساله خود هستند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده كنند. این افراد می‌توانند با معرفی بنیاد نخبگان یا دانشگاه‌ها به ستاد نیروهای مسلح در یك یا چند پروژه مورد تأیید ستاد كل نیروهای مسلح مشاركت داشته باشند.

مشمولانی كه قصد دارند از این طرح استفاده كنند نباید غیبت غیرموجه داشته باشند
علاقه‌مندان می‌توانند حداكثر به اندازه ۱۹ ماه، كسری از خدمت دریافت كنند. حتی اگر میزان كسری از خدمت به اندازه كل دوران خدمت باشد، نیاز است كه مشمولان دوره آموزشی یك‌ماهه را نیز سپری كنند. متقاضیان در زمان انجام تحقیق یا پس از انجام می‌توانند دوره آموزشی را سپری كنند.

فارغ‌التحصیلان در طول خدمت سربازی نیز می‌توانند پروژه تحقیقاتی خود را به پایان برسانند و بر اساس آن، ماه‌های خدمت خود را كاهش دهند.

مشمولانی كه قصد دارند از این طرح استفاده كنند نباید غیبت غیرموجه داشته باشند. برای استفاده از این امكان، متقاضیان الزامی به فارغ‌التحصیل شدن ندارند بلكه می‌توانند در حین تحصیل در پروژه‌های تأیید شده مشاركت داشته باشند. فارغ‌التحصیلان متقاضی تا یك سال بعد از فارغ‌التحصیلی امكان استفاده از این طرح را دارند.

برای استفاده از این طرح به چه مراكزی باید مراجعه شود؟

علاقه‌مندان برای استفاده از این طرح می‌توانند غیر از مراجعه به بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه‌ها، به مراكز مورد تأیید ستاد كل نیروهای مسلح مراجعه كنند چرا كه برخی از این مراكز پروژه‌های سفارشی دارند كه به اشخاص یا چند دانشگاه می‌سپارند.

چه رشته‌هایی امكان استفاده دارند؟

بسیاری می‌پرسند كه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند از این امكان استفاده كنند؟ رشته‌های جغرافیا، هنر، علوم اجتماعی، كشتی سازی، مهندسی مكانیك، هوا و فضا، مهندسی مواد، مهندسی برق، پلیمر، مهندسی صنایع، گروه مدیریت، حقوق، تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، كامپیوتر، مهندسی عمران، بیوتكنولوژی، مهندسی معدن، ریاضی، بیوانفورماتیك، زمین‌شناسی، مكاترونیك، مهندسی شیمی، شیمی، ژئوشیمی، نساجی، فیزیك، ژئوفیزیك، روانشناسی، حسابداری، مهندسی شهرسازی، اقتصاد، نانو تكنولوژی، تاریخ، فلسفه، مهندسی پزشكی، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی هسته‌ای، دامپزشكی، علوم سیاسی، گروه علوم تربیتی و جامعه‌شناسی می‌توانند از این طرح استفاده كنند.

متقاضیان می‌توانند پروپوزال‌های خود را تهیه و به مراكز مربوطه اعم از بنیاد نخبگان، دانشگاه‌ها و مراكز وابسته به نیروهای مسلح ارسال كنند. در صورت موافقت با پروپوزال‌ها دانشجویان و فارغ‌التحصیلان می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

چگونگی استفاده از این طرح با انتقاداتی نیز همراه است كه به گفته غلامحسین رحیمی، معاون پژوهشی وزارت علوم باید از بوروكراسی‌های این طرح كاسته شود و دانشگاه با نظارت ستاد كل نیروهای مسلح پروژه‌های لازم را تدوین و دانشجویان را در آن مشاركت دهند.

با این حال بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اذعان دارند كه لازم است طرح‌های بیشتری برای كسر از خدمت در نظر گرفته شود تا این افراد بتوانند از این تسهیلات استفاده كنند.

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی