صفحهٔ اصلي
رویدادهای مرتبط با دانشگاه
رشد اشتغال در دوره‌های دكتری و ارشد
مدیر كل دفتر ارتباط با صنعت خبر داد:


مدیر دفتر ارتباط با جامعه و صنعت گفت: بر اساس نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان در سال ۱۳۹۹، میزان درصد اشتغال در دوره دكتری و كارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. 

محمد سعید سیف در سیزدهمین نشست مجازی مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور كه در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، گفت: بر اساس نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان در سال ۱۳۹۹، میزان درصد اشتغال در دوره دكتری و كارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سیف در این خصوص اظهار كرد: درصد اشتغال دانش‌آموختگان مقطع دكتری از ۸۱.۵۹ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۸۳.۵۳ درصد در سال ۱۳۹۹ و درصد اشتغال دانش‌آموختگان مقطع كارشناسی ارشد از ۶۳.۶۷ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۶۵.۲۱ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

مدیر كل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اشاره به تاریخ ابلاغ طرح تحول همكاری‌ها با جامعه و صنعت توسط مقام عالی وزارت گفت: این طرح در مهرماه سال ۱۳۹۸ توسط وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور ابلاغ شد. طرح دارای ۶ هدف كلان، ۸ راهبرد اصلی و ۴۴ برنامه و اقدام است و شیوه نامه شورای راهبردی با هدف اجرای اقدامات و پایش و مدیریت طرح در ۱۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۹ توسط مقام عالی وزارت تصویب و ابلاغ شد.

وی در خصوص فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و جامعه گفت: در سال‌جاری دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درخواست‌های فرصت مطالعاتی را به طور منظم به دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی كشور اعلام كرده و همچنین از طریق سایت دفتر ارتباط با جامعه و صنعت این وزارت، آیین‌نامه‌ها نیز بارگزاری شده است.

مدیر كل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درخصوص پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت افزود: تدوین شاخص‌های مرتبط با ارتباط با صنعت، دریافت اطلاعات قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور، تجزیه و تحلیل و مستندسازی وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور از شاخص‌های مهم به شمار می‌رود.

اجرای دوره مهارت ‌افزایی

سیف با اشاره به مهارت افزایی دانشجویان گفت: تعداد ۴ هزار و ۵۵۱ دوره برگزار شده كه ۲ هزار و ۹۸۱ دوره تخصصی و یك هزار و ۵۷۰ دوره عمومی بودند و ۱۳۲ هزار و ۴۶۴ نفر در این دوره‌ها شركت كردند و تاكنون حدود ۳۰ دانشگاه اطلاعات مربوط به مهارت افزایی را ارسال كرده‌اند.

وی در خصوص وظایف پیشنهادی مركز مشاوره شغلی و كاریابی تخصصی دانشگاهی گفت: خدمات كاریابی، مشاوره، توسعه و بهبود دوره‌های كارآموزی، امور مربوط به بیمه بیكاری، امور مربوط به لغو تعهد دانش‌آموختگان، برگزاری نمایشگاه‌های كار و معرفی افراد كارآفرین به مراكز كار آفرینی از جمله این وظایف است.

مدیر كل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درخصوص برنامه‌های مرتبط با مزیت استانی و جهش تولید افزود: طرح مشاركت دانشگاه‌ها در افزایش بهره‌وری و جهش تولید، طرح مشاركت دانشگاه‌ها در بهره‌برداری از مزیت‌های استانی، حمایت از پروژه‌های پیشنهادی مؤثر و طرح عارضه‌یابی مشكلات و نیازهای صنعتی و ارائه راهكار مناسب از رئوس این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

سیف در مورد پروژه‌های فناورانه جهش تولید نیز گفت: پروژه‌های فناورانه جهش تولید شامل ۸۸ پروژه است كه اقداماتی از جمله همكاری با وزارت كشور در راستای حمایت از طرح‌ها، همكاری با بنیاد مستضعفان، همكاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت مالی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، همكاری با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و همكاری با بنیاد نخبگان در راستای حمایت از پروژه‌های فناورانه و طرح‌های مزیت استانی در راستای این طرح‌ها و پروژه‌ها صورت گرفته است.

همكاری با بنیاد مستضعفان در پروژه‌های فناورانه

وی در خصوص همكاری با بنیاد مستضعفان در پروژه‌های فناورانه جهش تولید و مزیت استانی گفت: ۲۳ پروژه فناورانه طرح‌های مزیت استانی و ۳۲ پروژه فناورانه جهش تولید به این بنیاد ارسال شد كه در حال بررسی و تصمیم گیری است و در خصوص همكاری با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز ۲۳ پروژه فناورانه مزیت استانی و ۲۹ پروژه فناورانه جهش تولید ارسال شده است.

مدیر كل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم درخصوص همكاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: ارسال ۱۰ پروژه فناورانه جهش تولید به معاونت نوآوری، ارسال ۱۸ پروژه فناورانه جهش تولید به مركز توسعه فناوری‌های راهبردی و ارسال ۵ پروژه فناورانه جهش تولید به دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم انجام شده كه ۵ پروژه فناورانه توسط معاونت نوآوری و تجاری سازی تأیید شده و بقیه طرح‌ها در حال بررسی و تصمیم گیری است.

سیف به شاخص‌های انتخاب دانشمندان برتر در همكاری با جامعه و صنعت اشاره كرد و افزود: مشاركت در فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های ملی، اجرای قراردادهای پژوهشی تقاضامحور، ارائه دستاوردهای مهم اجرایی در رفع مشكلات و ایجاد شبكه‌های علمی و تشكل‌های تخصصی اثر گذار از معیارها و شاخص‌های این انتخابات به شمار می‌رود.

اجرای طرح امریه سربازی در مسیر ارتباط دانشگاه با صنعت

وی درخصوص امریه‌های ارتباط با جامعه و صنعت گفت: مجموع جذب نیروی امریه در اعزام‌ها ۲۰۲ نفر بوده كه دانشگاه‌های معین ۹۶ نفر، دانشگاه‌های بزرگ ۳۳ نفر، پژوهشگاه‌ها ۷ نفر، پارك‌های علم و فناوری ۱۸ نفر و دیگر دانشگاه‌ها ۴۸ نفر بوده است.

سیف با اشاره به مستندسازی و ترویج دستاوردها گفت: فعالیت‌های مربوط به سایت دفتر ارتباط با جامعه و صنعت شامل ارتباط مستمر با اعضای دفتر، انجام اطلاع رسانی در خصوص همایش‌ها و نشست‌های ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، انعكاس توانمندی‌ها و انعكاس اخبار و اطلاع‌رسانی در مورد رویدادها در فضای مجازی با بیش از ۳۰۰۰ مخاطب است.

وی به طور خلاصه به برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری اشاره كرد و افزود: برگزاری نشست مشترك مدیران ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور، امضای تفاهم‌نامه همكاری و قراردادهای صنعتی، شناسایی و تقدیر از طرح‌های برگزیده، تقدیر از دانشگاه‌های برتر در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه، برگزاری رویداد شناسایی الگوهای نوین و نشست‌های مشترك دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی با صنایع و دستگاه‌های اجرایی از رئوس این برنامه‌ها است.

سیف برگزاری نشست‌های تخصصی مجازی با حضور دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، برگزاری مسابقه اینفوگرافی و تهیه كلیپ از دستاوردها و برنامه‌ریزی نشست مشترك بین‌المللی در خصوص تجارب و الگوهای جدید را از دیگر برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری برشمرد.

وی در پایان سخنان خود به همكاری مدیران دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور تأكید كرد و گفت: از مدیران دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه می‌خواهیم نسبت به به‌روزرسانی مستمر وب‌سایت‌های دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور و درج لینك آن‌ها در سایت وزارت علوم اقدام و اطلاعات مربوط به پایش مهارت افزایی را حداكثر تا پایان هفته آینده ارسال كنند و برنامه‌های نشست‌های مشترك دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی با صنایع را ارسال كنند و نسبت به معرفی افراد برجسته در حوزه نشست‌های بین‌المللی برای بهره‌مندی از تجارب ارتباط با جامعه و صنعت در كشورهای پیشرو تسریع كنند.

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی