صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
دانشجویان جدیدالورود، دانشجوی ترم مهرماه محسوب می‌شوند/ نیمسال جاری تا ۱۸ بهمن ادامه دارد


آیین استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دكتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی در سالن كتابخانه دكتر حبیبی برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین دكتر محمد شریفانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی،دكتر جواد علمائی معاون علوم، مهندسی و كشاورزی، آقای سیروس صابری مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مركز حراست، دكتر سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، دكتر رضا مسعودی رئیس واحد علوم و تحقیقات و جمعی از مدیران سازمان مركزی حضور داشتند.

دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی این مراسم را كه از طریق شبكه‌های مجازی به صورت زنده و مستقیم پخش می‌شد، مشاهده كردند.

در بخش دیگری از این مراسم دكتر طهرانچی و برخی از معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی به سؤالات مطرح شده توسط دانشجویان در صفحات اجتماعی پاسخ دادند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره زمان و نحوه انتخاب واحد دانشجویان جدیدالورود این دانشگاه، گفت: انتخاب واحد دانشجویان جدید به صورت گروهی و پس از اخذ شماره دانشجویی و پرداخت شهریه ثابت از سوی واحد دانشگاهی انجام می شود.

دكتر طهرانچی همچنین درباره اینترنت رایگان دانشجویان، گفت: سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده و اكنون استفاده از این سامانه‌ها برای دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به صورت رایگان محاسبه می‌شود. اگر برای برخی از دانشجویان در برخی مناطق، اینترنت به صورت رایگان محاسبه نمی‌شود، لازم است موضوع را به واحد دانشگاهی مربوطه یا سازمان مركزی اطلاع دهند تا موضوع بررسی شود‌.

دكتر علمائی معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات مطرح شده از سوی دانشجویان درباره رعایت پیش‌نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد دانشجویان، مدت ترم تحصیلی جاری، تعداد انتخاب واحد انجام‌ شده توسط واحدها برای دانشجویان جدیدالورود پاسخ داد و گفت: نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی كه در ترم جاری در این دانشگاه ثبت‌نام كرده‌اند، دانشجوی نیمسال اول محسوب می‌شوند كه بر اساس تقویم آموزشی طراحی‌ شده 16 جلسه كامل خود را در این ترم می‌گذرانند.

وی ادامه داد: نیمسال تحصیلی جاری تا 18 بهمن ادامه خواهد داشت و انتخاب واحد گروهی دانشجویان جدید كه توسط واحدهای دانشگاهی انجام می‌شود، تا سقف مجاز خواهد بود. دانشجویان نگران انتخاب واحد و حضور در كلاس‌ها نباشند.

معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین درباره احتمال اختلال در سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای جلوگیری از افزایش بار و اختلال در سامانه‌های آموزش مجازی دو سامانه واحد الكترونیكی یكپارچه دانشگاه آزاد اسلامی «وادانا» و «دان» طراحی و به سرور و امكانات به روز تجهیز شده است. اگر دانشجویان برای اتصال به این سامانه ها دچار مشكل می شوند، این موضوع مربوط به شبكه اینترنت داخلی یا اتصال آنها به این سامانه هاست.

دكتر علمائی ادامه داد: هر دو سامانه «وادانا» و «دان» امكان ضبط كلاسهای آموزشی را دارد و دانشجویانی كه به دلیل افت سرعت اینترنت یا موضوعات دیگر موفق به حضور در كلاس نمی شوند، می توانند از نسخه كلاسهای ضبط شده استفاده كنند. همچنین جلسات پرسش و پاسخ و رفع اشكال برای دانشجویان در نظر گرفته شده تا جای نگرانی برای یادگیری دانشجویان وجود نداشته باشد.

وی خاطرنشان كرد: قوانین غیبت در كلاسهای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده و به زودی ابلاغ خواهد شد.

در ادامه نشست پرسش و پاسخ به سؤالات دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر سیدهادی سیدفضلی سرپرست مدیریت صندوق رفاه دانشجویان و تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات مطرح شده درباره نحوه تقسیط شهریه، وام های ارائه شده از سوی صندوق رفاه و بانك های طرف تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ داد و گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده دانشجویان جدیدالورود نیز می‌توانند از طریق سامانه ساجد و سامانه آموزشیار درخواست استفاده از تسهیلات رفاهی خود را ثبت كنند و از وامهای قرض الحسنه برای پرداخت شهریه در تمام طول مدت تحصیل برخوردار شوند.

وی ادامه داد: وام‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان از منابع صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی و بانك‌های ملی، صادرات، مهر ایران و رسالت به صورت قرض‌الحسنه یا حداقل كارمزد در اختیار دانشجویان قرار می گیرد تا از نظر پرداخت شهریه دغدغه و نگرانی نداشته باشند. از هفته آینده دانشجویان جدید می‌توانند قبل از پرداخت شهریه ثابت درخواست وام خود را در سامانه آموزشیار ثبت كرده و از این تسهیلات استفاده كنند.

دكتر علیرضا صامت مدیركل امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات دانشجویان درباره فعالیت خوابگاه های دانشجویی در دوران برگزاری كلاس‌های آموزشی به صورت مجازی پاسخ داد و گفت: در حال حاضر كه كلاس های تئوری و نظری دانشجویان به صورت مجازی و غیرحضوری در حال برگزاری است، تنها برخی از دانشجویانی كه دروس عملی دارند، نیازمند استفاده از خدمات خوابگاهی هستند كه شامل دانشجویان جدیدالورود نمی شود. برای این دسته از دانشجویان كه در ترم جاری دروس عملی اخذ كرده اند، بخشنامه ای پیش از آغاز سال تحصیلی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد تا با رعایت كامل پروتكل های بهداشتی خوابگاه ها در اختیار این دانشجویان قرار بگیرد.

وی درباره شرایط استفاده از تخفیف شهریه نیز گفت: در این رابطه بخشنامه‌ای وجود دارد كه دانشجویان برتر در هر رشته گروه، دانشجویان ممتاز ورزشی، حافظان قرآن كریم، اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دانشجویان دارای عناوین علمی، چند دانشجو در یك خانواده و ... بتوانند از شرایط تخفیف شهریه استفاده كنند.

دكتر صامت درباره صدور كارت دانشجویی دانشجویان جدیدالورد اظهار داشت: پس از تكمیل ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان، كارت های دانشجویی صادر شده و حداكثر تا سه هفته آینده از طریق واحدهای دانشگاهی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

در پایان بخش پاسخ به سؤالات دانشجویان جدیدالورود كه حدود یك ساعت به آن اختصاص یافته بود، دكتر سیدكاظم یكانی مدیركل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره فعالیت های فرهنگی واحدهای دانشگاهی در دوران كرونا خاطرنشان كرد: با توجه به شیوع كرونا و غیرحضوری شدن كلاسهای آموزشی، ریل گذاری های لازم برای فعالیت های دانشجویی انجام شد و بیشتر فعالیت ها همچون نشریات دانشجویی، كانون ها و تشكل ها در فضای مجازی دایر خواهد بود. تمامی دستورالعمل ها و برنامه های تدوین شده در سایت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع رسانی شده كه دانشجویان با مراجعه به این سایت می توانند اطلاعات لازم را كسب كنند.

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی