صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
رئيس دانشگاه آزاد اسلامی، سی‌وهشتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را تبریك گفت


به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی، فرا رسیدن سی‌وهشتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را تبریك گفت.

در متن پیام ایشان، چنین آمده است:

بسمه تعالی

با حمد و ستایش به محضر باری‌تعالی و درود بر پیامبر خاتم (ص) و اهل بیت كرامش كه چراغ راه بشریت‏ اند

فرارسیدن سی‌وهشتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به اعضای محترم هیأت مؤسس و هیأت امنا و همكاران گرامی در این خانواده بزرگ، تبریك و تهنیت می گویم.

بی‌شك موقعیت ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه ملی و منطقه‌ای، مرهون ممارست و زحمات نیروی انسانی كارآمد، دلسوز و متخصصی است كه طی این سالها كوشیده‌اند با مجاهدت صادقانه، موجبات رشد و بالندگی این نهال نوپا را فراهم و آن را به درختی سرافراز و سروقامت تبدیل كنند؛ جا دارد از تلاش همه دست‌اندركاران این نهاد علمی و اجتماعی تشكر و قدردانی كنم.

خوشبختانه در سالی كه گذشت، اقدامات خوبی جهت تحول بنیادین در مباحث نظری و مدیریتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان و پژوهش مسئله‌محور صورت گرفت.

در حوزه پژوهشی؛ حركت به سمت مسئله‌محوری در پژوهش، هدایت محققان و پژوهشگران دانشگاه، تغییر در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پژوهشی و به‌روزشدن دستورالعمل‌های این حوزه متناسب با ضرورت‌های موجود و نظارت بر نحوه اجرای آن، ساماندهی مجلات تخصصی علمی دانشگاه، تغییر رویكرد در شبكه آزمایشگاهی دانشگاه و تعیین نظام موضوعات برای پایان‌نامه‌های دانشجویی از جمله اقداماتی بود كه طی یك سال اخیر عملیاتی شد.

در حوزه تحقیقات، فناوری و نوآوری مأموریت واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در حل مسائل منطقه‌ای و محلی، توجه و توسعه كشاورزی مدرن، توسعه بازار شركت‌های دانش بنیان، تقویت و حمایت از سراهای نوآوری، توجه به شتاب‌دهنده‌ها و راه‌اندازی صندوق خطرپذیر فناوری برای حمایت از سرای نوآوری بوده است كه توانستیم به موفقیت‌هایی دست یابیم كه می‌توان آنها را تحولی شایسته در این حوزه دانست.

در سال جاری و با هدف تحقق چشم‌انداز دانشگاه، برنامه جامع راهبردی پنج‌ساله دانشگاه آزاد اسلامی براساس سند دانشگاه اسلامی طراحی شده كه این برنامه در تمامی حوزه‌ها متناسب با وضع موجود از ادبیات یكسانی برخوردار است و تلاش می‌كنیم با چابك‌سازی و تغییر فرآیندها، به سمت وضع مطلوب حركت كنیم. مدلی كه در این برنامه راهبردی انتخاب شده، از تركیب مدل رویكرد چارچوب منطقی و مدل پروژه‌محور به دست آمده كه طیفی از طرح مسئله در سطح كلان و خرد را شامل می‌شود و به ارائه راهكار می‌رسد. در واقع مدیریت اداری را به مدیریت پروژه‌محور تبدیل خواهیم كرد.

باعث افتخار است كه متخصصان دانشگاه آزاد اسلامی توانایی و قدرت علمی و عملی خود را در مسیر مبارزه با ویروس كرونا به خوبی نشان دادند و تمامی ظرفیت علمی، پزشكی، تحقیقاتی و دانش بنیان برای عبور از این بحران به كار گرفته شد. در این راه مجموعه درمانی و علوم پزشكی دانشگاه در سراسر كشور به كمك سیستم بهداشت و درمان كشور آمد و پذیرای بیماران مبتلا به كرونا شد كه جا دارد از زحمات فداكارانه همه دست‌اندركاران حوزه علوم پزشكی دانشگاه و همكاران گرامی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر كشور تشكر و قدردانی كنم.

دانشگاه آزاد اسلامی از زمان تعطیلی دانشگاه‌ها به علت مقابله با شیوع ویروس كرونا، از نخستین مراكز آموزش عالی بود كه سامانه برخط را راه‌اندازی كرد. تجربه ارزشمند آموزش از راه دور در این دانشگاه نشان داد دانشگاه آزاد اسلامی از زیرساخت‌های مناسبی برای بكارگیری فناوری نوین در فضای مجازی برخوردار است. مطمئناً با شناسایی نقاط ضعف و قوت این حوزه، می‌توان خدمات بهتری ارائه داد. از تمامی دست‌اندركاران زحمتكش در واحد الكترونیكی، مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات و واحدهای دانشگاهی به ویژه استادان گرانقدر كه در این مدت با وجود سختی‌های پیش رو، در تداوم عرصه آموزش كوشیدند، تشكر می‌كنم و قدردان این عزیزان هستم.

در پایان از استادان، دانشجویان و تمام اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی می‏خواهم كه با تلاش و كار مضاعف و تعهدی دوچندان، در راستای تحقق برنامه‌های دانشگاه، تقویت زیرساخت‏های كشور، رفع نیازها و مشكلات موجود و تحقق شعار سال قدم بردارند تا نتیجه این حركت، به توسعه پایدار و دفع بدخواهی دشمنان بیانجامد.

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات عزیزان، سی‌وهشتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به استادان دلسوز، همكاران خدوم و دانشجویان عزیز این خانواده بزرگ تبریك و تهنیت می‏گویم و عزت و توفیق روزافزون همگان را از خداوند متعال مسئلت دارم و امیدوارم در راه خدمت به كشور و مردم شریف ایران، سربلند باشید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

منبع: سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی