صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
مهلت انتخاب رشته كنكور سراسری تمدید شد


سخنگوی سازمان سنجش از تمدید مهلت انتخاب رشته در كنكور سراسری ۹۹ برای ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خبر داد. 

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش كشور از تمدید مهلت انتخاب رشته كنكور سراسری خبر داد و گفت: پس از اعلام نتایج اولیه كنكور سراسری سال ۱۳۹۹ برای ورود به دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی در ۳۱ شهریور، فرآیند انتخاب رشته داوطلبان از ساعت ۲۰ روز چهارشنبه شروع شد و مقرر بود ساعت ۲۴ امروز، شنبه پنجم مهر به پایان برسد.

او افزود: به دلیل اعلام اصلاحات در دفترچه انتخاب رشته و اعلام كد رشته محل های جدید این مهلت تا پایان روز دوشنبه، ۷ مهر تمدید شد.

سخنگوی سازمان سنجش اضافه كرد: تا ظهر امروز (شنبه، ۵ مهر) تعداد ۲۴۱ هزار و ۹۵۲ نفر اقدام به انتخاب رشته كرده اند.

او بیان كرد: از تعداد یك میلیون و ۱۶۶ هزار داوطلب حاضر در جلسه آزمون، یك میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در كنكور سراسری ۹۹ شدند. ظرفیت پذیرش برای این رشته‌ها ۱۷۵ هزار و ۸۴۹ نفر است.

او تصریح كرد: اطلاعیه رشته‌های جدید هم برای انتخاب رشته داوطلبان تا پایان امشب در سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت. داوطلبان لازم است نسبت به مشاهده این رشته‌ها و درصورت تمایل انتخاب آن‌ها اقدام كنند. در روز چهارشنبه، ۲ مهر نیز رشته‌های جدیدی برای انتخاب داوطلبان در سایت سنجش قرار گرفته بود.

مدیركل روابط عمومی سازمان سنجش افزود: همه داوطلبان می‌توانند در یك فرم و حداكثر تا ۱۵۰ رشته محل را انتخاب كنند. داوطلبان تا پایان مهلت ثبت نام می توانند تا هشت بار اقدام به ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود كنند.

نكات مهم برای ثبت نام

- رشته محل‌های مورد نظر خود را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته، بخش ظرفیت ها، مربوط به هرگروه آزمایشی انتخاب كنید.

- برای انتخاب رشته از دوره‌های مختلف روزانه، نوبت دوم، پیام نور و دوره‌های دیگر به شرایط اختصاصی هر دوره در این دفترچه توجه كنید.

- برای جلوگیری از اشتباه، بهتر است قبل از ورود به سامانه اصلی انتخاب رشته، رشته‌های انتخابی خود را با كد مربوط به هر رشته به ترتیب علاقه مندی در پیش نویس انتخاب رشته وارد كنید و پس از نهایی كردن رشته‌های انتخابی و اطمینان از ترتیب انتخاب‌های خود، آن‌ها را در سامانه اصلی انتخاب رشته، به سازمان سنجش اعلام كنید.

به یاد داشته باشید، در فرم انتخاب رشته، اولویت «ترتیب» رشته‌هایی كه انتخاب می‌كنید، فقط نشان دهنده علاقه مندی شماست و تأثیری در افزایش احتمال قبولی ندارد. اگر نمره و شرایط لازم برای قبولی در رشته‌ای را نداشته باشید، این رشته را در هر اولویتی اول یا صد و پنجاهم انتخاب كنید، احتمال قبولی شما در آن رشته بیشتر نمی شود.

در مجموعه رشته‌هایی كه انتخاب می كنید، اولین رشته انتخابی، نشان دهنده بیشترین علاقه شما و آخرین رشته انتخابی، نشان دهنده كمترین علاقه شماست.

اگر در مجموعه رشته‌هایی كه انتخاب كرده اید، شرایط قبولی در چند رشته را داشته باشید، سازمان سنجش اولین رشته را به عنوان رشته قبولی اعلام می كند. به رشته‌هایی كه انتخاب می كنید و ترتیب آن‌ها در فرم انتخاب رشته دقت كنید.

پس از اعلام نتایج نهایی «درهفته اول آبان ۹۹» امكان تغییر رشته قبولی، در بین مجموعه رشته‌هایی كه انتخاب كرده اید، نیست.

منبع: خبرگزاری آنا