صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
جزئیات برگزاری آزمون دوره دكتری ۱۴۰۰ اعلام شد


سازمان سنجش آموزش كشور جزئیات برگزاری آزمون دوره دكتری ۱۴۰۰ را اعلام كرد. 

آزمون دكتری (Ph.D) سال ۱۴۰۰ در صبح روز جمعه ۱۵ اسفندماه برگزار می‌شود. فرآیند برگزاری آزمون از ساعت ۸:۰۰ صبح آغاز و درهای ورود به جلسه حوزه‌های برگزاری در ساعت ۷:۳۰ صبح بسته خواهد شد، لذا متقاضیان می‌بایست قبل از بسته شدن درهای ورودی در محل حوزه امتحانی خود حاضر باشند.

نحوه و زمان پرینت كارت شركت در آزمون

كارت شركت در آزمون متقاضیان از روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه برای مشاهده و پرینت بر روی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. متقاضیان آزمون، برای شركت در جلسه امتحان باید در تاریخ تعیین‌شده به درگاه اطلاع‌رسانی مذكور مراجعه و با واردكردن اطلاعات شناسنامه‌ای (شامل نام خانوادگی و نام، كد ملی و تاریخ تولد) و یا اطلاعات ثبت‌نامی (شماره پرونده ، شماره سریال و كد پیگیری و ...) از كارت شركت در آزمون خود یك نسخه پرینت تهیه و براساس آدرس و زمان تعیین‌شده بر روی كارت شركت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه كنند.

برای شركت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت كارت شركت در آزمون و هم‌چنین اصل كارت ملی یا اصل شناسنامه عكس‌دار و ارائه آن الزامی است. چنانچه متقاضی به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات مربوط به شماره داوطلبی، شماره پرونده و یا كد پیگیری مورد نیاز، موفق به پرینت كارت شركت در آزمون خود نمی‌شود، لازم است با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و ورود به سیستم پاسخگویی و انتخاب نام آزمون و تعیین موضوع پیگیری نسبت به دریافت اطلاعات مربوط به شماره پرونده، شماره داوطلبی و یا كد پیگیری ثبت‌نام اقدام كند. لازم به ذكر است این امكان برای متقاضیانی فراهم است كه در سیستم پاسخگویی عضویت داشته باشند. بنابراین متقاضیانی كه به اطلاعات فوق دسترسی ندارند، لازم است با عضویت در این سیستم نسبت به بازیابی این اطلاعات اقدام كنند.

درخصوص مندرجات كارت شركت در آزمون چنانچه مغایرتی مشاهده شد، متقاضیان لازم است به شرح زیر اقدام كنند:

با توجه به اطلاعات مندرج بر روی كارت شركت در آزمون، چنانچه متقاضیان مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای ۱، ۲، ۴، ۵، ۶، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ (شامل نام خانوادگی و نام، سال تولد، شماره شناسنامه، كد ملی، معدل مقطع كارشناسی، تاریخ فارغ‌التحصیلی مقطع كارشناسی، موسسه فارغ‌التحصیلی مقطع كارشناسی، معدل مقطع كارشناسی ارشد، تاریخ فارغ‌التحصیلی مقطع كارشناسی ارشد، مؤسسه فارغ‌التحصیلی مقطع كارشناسی ارشد، هیئت علمی (مربی آموزشی رسمی)، دانشگاه محل خدمت مربیان آموزشی رسمی) كارت شركت در آزمون مشاهده نمودند، لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذكور از طریق لینك مربوط حداكثر تا ۱۵ اسفندماه منحصراً به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور مراجعه و با ورود به قسمت ویرایش اطلاعات در كارت ورود به جلسه آزمون، نسبت به اصلاح موارد اقدام كنند.

متقاضیان در صورتی‌كه در بندهای ۳، ۷ و ۱۳ (جنسیت، معلولیت و زبان خارجی) كارت شركت در آزمون مغایرتی مشاهده كردند، لازم است در یكی از روزهای چهارشنبه ۱۳ یا پنجشنبه ۱۴ اسفندماه به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوط (براساس جدول شماره ۲) مراجعه نموده و موضوع را پیگیری كنند تا مشكل برطرف شود. ضمناً درخصوص بندهای ۱۲ و ۲۱ (نام رشته امتحانی و محل برگزاری آزمون) هیچ تقاضایی پذیرفته نخواهد شد.

آن دسته از دانشجویان سال آخر كه حداكثر تا تاریخ ۳۰ بهمن‌ماه در مقاطع كارشناسی ارشد و یا دكتری حرفه‌ای فارغ‌التحصیل شده و یا تا ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ در مقاطع مذكور فارغ‌التحصیل می‌شوند، در این مرحله می‌بایست نسبت به ویرایش یا درج معدل فارغ‌التحصیلی یا میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده اقدام كنند.

چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در بند ۸ (سهمیه ثبت‌نامی) كارت شركت در آزمون شما وجود دارد، برای متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان (سپاه پاسداران)، وزارت جهاد كشاورزی، ایثارگران (بنیاد شهید و امور ایثارگران) و سهمیه رزمندگان (واحدهای تابعه ستاد كل نیروهای مسلح) لازم است حداكثر تا ۱۵ اسفندماه به قسمت ویرایش اطلاعات كارت آزمون ورودی مقطع دكتری «Ph.D» (نیمه‌متمركز) سال ۱۴۰۰ در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان وارد شده و سهمیه مذكور را اصلاح كنند تا در صورت تأیید نهایی توسط ارگان ذیربط، سهمیه برای شما اعمال شود، در غیر این صورت با سهمیه آزاد گزینش خواهید شد و هیچ اعتراضی پذیرفته نخواهد شد. ضمناً تاكید می‌گردد افرادی كه در مرحله ثبت‌نام، متقاضی استفاده از سهمیه بوده‌اند ولی سهمیه آن‌ها به هر دلیل از طرف ارگان ذیربط مورد تائید قرار نگرفته است، ضمن ویرایش اطلاعات (سهمیه ایثارگری) برای بررسی و روشن شدن وضعیت سهمیه خود حداكثر تا ۱۷ اسفندماه به ارگانهای مربوطه نیز مراجعه كنند. بدیهی است در صورت تائید سهمیه توسط ارگان ذیربط سهمیه درخواستی اعمال می‌گردد، در غیر این صورت با سهمیه آزاد گزینش خواهید شد و هیچ اعتراضی قابل قبول نیست.

چنانچه كارت شركت در آزمون متقاضی فاقد عكس است یا عكس روی كارت دارای اشكالاتی از جمله: فاقد مُهر، واضح نبودن عكس یا اشتباه عكس باشد، ضروری است ضمن همراه داشتن پرینت كارت شركت در آزمون، ۲ قطعه عكس ۴ ×۳ و كارت ملی یا شناسنامه عكس‌دار مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده در بند ۱«قسمت ب فوق» به نماینده سازمان سنجش آموزش كشور مستقر در باجهٔ رفع نقص حوزه مربوطه تا روز قبل از برگزاری آزمون مراجعه نمایند و موضوع را پیگیری نموده تا مشكل برطرف گردد. در غیر این صورت فرد به عنوان متخلف تلقی می‌گردد. ضمناً سایر اطلاعات مندرج بر روی كارت شركت در آزمون هر متقاضی براساس اطلاعات مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام كه توسط خود متقاضی تكمیل گردیده، در نظر گرفته شده است.

آدرس و محل رفع نقص كارت شركت در آزمون

نماینده این سازمان در روزهای چهارشنبه ۱۳ اسفندماه و پنجشنبه ۱۴ اسفندماه صبح‌ها از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲:۰۰ و بعدازظهرها از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۷:۰۰ در باجهٔ رفع نقص حوزه مربوطه مستقر خواهد شد. شهرستان‌های محل برگزاری آزمون به شرح جدول شماره ۱ (مندرج در ذیل این اطلاعیه) است كه آدرس و محل تشكیل باجه رفع نقص كارت شركت در آزمون هر شهرستان در جدول شماره ۲ (مندرج در ذیل این اطلاعیه) مشخص شده است.

یادآوری‌های مهم

در زمان حضور در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت كارت شركت در آزمون، اصل كارت ملی و یا اصل شناسنامه عكس‌دار الزامی است.

فرآیند برگزاری آزمون از ساعت ۸ صبح (هشت) است.

در ورودی ِحوزه‌های امتحانی رأس ساعت ۷:۳۰ (هفت و سی) بسته خواهد شد، لذا متقاضیان لازم است قبل از بسته شدن درهای ورود به جلسه آزمون در حوزه امتحانی حاضر باشند.

هر متقاضی برای حضور در جلسه آزمون باید چند مداد سیاه نرم پررنگ، مدادتراش، مداد پاكن ، ماسك سه لایه (بدون فیلتر) و یك سنجاق و یا سوزن به همراه داشته باشد. ردوبدل كردن این موارد در جلسه آزمون تخلف محسوب می‌شود.

متقاضیان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله پیجر، تلفن همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، انگشتر هوشمند، جزوه، كتاب، ماشین‌حساب، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن به جلسه آزمون اكیداً خودداری نمایند. به همراه داشتن هر كدام از وسایل مندرج در این بند به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با متقاضیان ذی‌ربط براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری كه بخشی از آن در بند« ز ‍» آمده است،رفتار خواهد شد.

به همراه داشتن تلفن همراه حتی به‌صورت خاموش در جلسه آزمون موجب محرومیت از گزینش در آزمون خواهد شد.

برای بازرسی بدنی و تطبیق عكس با فرد متولی همكاری لازم را به عمل آورید.

حوزه‌های آزمون از تحویل گرفتن هرگونه وسایل اضافی از جمله تلفن همراه، ماشین حساب، كیف‌دستی، ساك دستی، كتاب، جزوه و ... معذور می‌باشند، بنابراین اكیداً توصیه می‌شود به غیر از موارد اعلام شده در اطلاعیه پرینت كارت و برگ راهنمای شركت در آزمون و اوراق تشخیص هویتی از همراه داشتن سایر وسایل جداً خودداری شود.

متقاضیان برای آگاهی بیشتر از ضوابط آزمون از برگ راهنمای شركت در آزمون كه بر روی درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار دارد پرینت تهیه و نسبت به مطالعه دقیق آن اقدام نمایند.

با توجه به اینكه سازمان سنجش آموزش كشور در جهت بهبود و ارتقاء كیفی حوزه‌های برگزاری آزمون، نیاز به نظرات شما به عنوان معتبرترین منبع اخذ داده و اطلاعات برای ارزیابی حوزه‌ها دارد، خواهشمند است نسبت به تكمیل نمودن پرسشنامه ارزیابی حوزه امتحانی خود در آزمون ورودی مقطع دكتری «Ph.D» (نیمه متمركز) سال ۱۴۰۰ از تاریخ ۱۵ اسفندماه تا ۲۲ اسفندماه به‌صورت اینترنتی از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اقدام كنند.

متقاضیان در صورت بوجود آمدن هرگونه مشكل در فرآیند برگزاری برای آن‌ها لازم است، حداكثر تا ۲۲ اسفندماه از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی با این سازمان مكاتبه نمایند. بدیهی است درخواست‌های واصله بعد از تاریخ فوق قابل‌بررسی و پیگیری نخواهد بود.

دستورالعمل بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات بهداشتی

براساس آخرین اطلاعات درباره راه‌های انتشار ویروس كرونا و مخاطرات احتمالی آن در حوزه‌های برگزاری آزمون، انتظار می‌رود موارد زیر را مدنظر قرار داده و برای حفظ سلامتی خود، سایر متقاضیان و خانواده‌های محترم خود، آن را رعایت كنید:

زمان مناسب منزل تا حوزه امتحانی را برآورد و به موقع در محل آزمون حضور یابید. حوزه برگزاری آزمون از ساعت ۶:۳۰ صبح روز برگزاری آزمون آماده حضور شما خواهد بود.

برای پیشگیری از تجمع، حضور خود را به دقایق پایانی موكول نكنند. از تردد بی مورد در محل آزمون جداً خودداری كنند. هنگام ورود و خروج به حوزه با دیگر متقاضیان فاصله مناسب (حداقل یك متر) را حفظ كنند.

همراه داشتن ماسك ۳ لایه معمولی (بدون فیلتر) و استفاده صحیح از آن (از بالای بینی تا زیر چانه)، از ابتدای ورود به حوزه برگزاری آزمون تا پایان برگزاری آزمون و خروج از حوزه امتحانی الزامی است.

در زمان استقرار در محل صندلی از صحبت كردن با سایر متقاضیان مجاور جداً خودداری شود. از تماس دست‌ها با چشم، دهان و بینی در حین آزمون جداً خودداری شود.

هنگام عطسه یا سرفه كردن از دستمال كاغذی استفاده شود. درصورتی كه دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج استفاده كنید.

در صورت داشتن سؤال ضروری از عوامل اجرایی در طول برگزاری آزمون حتماً با رعایت فاصله مناسب و داشتن ماسك اقدام به صحبت شود.

در پایان آزمون تا زمان اعلام خروج از سالن توسط عوامل اجرایی همچنان بر صندلی خود مستقر باشید. به پیام‌هایی كه حاوی نكات اجرایی و بهداشتی است و در جلسه آزمون از بلندگو پخش می‌شود با دقت گوش كرده و به آن عمل كنید.

سعی كنید از تماس دست با سطوحی كه اغلب لمس می‌شود نظیر صندلی‌ها، دستگیره درها و شیرآلات سرویس بهداشتی و... خودداری نموده و از دستمال كاغذی استفاده كنید.

تكمیل فرم خوداظهاری

به‌منظور ارائه خدمات به آن دسته از متقاضیان این آزمون كه دچار بیماری كرونا شدهاند (اعم از بیمارانی كه در بیمارستان بستری و یا در منزل قرنطینه هستند) این سازمان با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تدابیر ویژهای اتخاذ نموده است. بر این اساس متقاضیانی كه علائم بیماری آن‌ها از یكم اسفندماه به‌صورت قطعی تأیید گردیده، لازم است از روز چهارشنبه ۶ اسفندماه لغایت جمعه ۸ اسفندماه با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان (بخش آزمون دكتری) فرم خوداظهاری را تكمیل نموده و گواهی مبنی بر داشتن بیماری كرونا (تأییدیه بیمارستان و یا نتیجه تست یا آزمایش مبنی بر مثبت بودن به ویروس كرونا) را در بخش مورد نظر بارگذاری نمایند. متقاضیانی كه این فرم را تكمیل نمایند براساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت از سایر متقاضیان جدا شده و آزمون آن‌ها در یكی از بیمارستان‌های تعیین شده صرفاً در شهرهای محل آزمون به همراه سایر متقاضیان مبتلا به بیماری كرونا برگزار خواهد شد.

تكمیل فرم خوداظهاری ویژه همه متقاضیان آزمون

همه متقاضیان این آزمون لازم است از روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه به سامانه خود اظهاری بیماری كرونا به آدرس https://salamat.gov.ir مراجعه نموده و نسبت به تكمیل فرم خوداظهاری، اقدام نمایند. بدیهی است اطلاعات متقاضیان تكمیل‌كننده فرم مذكور نزد وزارت بهداشت محفوظ است.

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی