صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
جزئیات ارائه تسهیلات ارزان قیمت و وام های دانشجویی به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی


سرپرست مدیریت صندوق رفاه دانشجویان و تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی، جزئیات پرداخت تسهیلات و وام های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی را تشریح كرد. 

سیدهادی سیدفضلی گفت: با توجه به تأكید ریاست و معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه، رفع دغدغه مالی دانشجویان و خانواده‌های آنان برای تامین شهریه، از اولویت های اصلی صندوق رفاه دانشجویان می باشد. از این رو صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سه منبع را برای ارائه تسهیلات در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: اعطای تسهیلات از طریق منابع داخلی صندوق رفاه دانشجویان در واحدها و مراكز آموزشی و آموزشكده‌های سما، یكی از محل‌های ارائه تسهیلات اعتباری به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است كه دانشجویان می‌توانند از طریق صندوق رفاه دانشجویان واحدها و مراكز محل تحصیل خود، برای دریافت تسهیلات اعتباری كوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت و همچنین تقسیط شهریه اقدام نمایند.

سیدفضلی تأكید كرد: تسهیلات ارائه شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با كارمزد 2/5 درصد اعطا می‌شود. این در حالی است كه صندوق‌های رفاه دانشجویان دیگر دانشگاه‌های كشور، با نرخ كارمزد بیشتری تسهیلات در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند.

ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی

وی به دومین منبع ارائه تسهیلات دانشجویی اشاره كرد و گفت: تفاهم‌نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با بانك‌های عامل، منبع دیگری برای پرداخت وام‌های دانشجویی است و در این راستا، تسهیلات ارزان‌قیمت از طریق دو بانك ملی و صادرات برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی برحسب میزان نیاز آنها در نظر گرفته شده است. بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها، دانشجویان مقطع دكتری تا سقف 40 میلیون تومان، دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد تا سقف 15 میلیون تومان، دانشجویان مقطع كارشناسی تا سقف 10 میلیون تومان و دانشجویان مقطع كاردانی تا سقف 5 میلیون تومان وام دریافت می‌كنند.

سرپرست مدیریت صندوق رفاه دانشجویان و تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: سومین منبع اعطای تسهیلات به دانشجویان، از محل منابع تخصیصی صندوق رفاه دانشجویان وزارتین علوم و بهداشت است كه از محل بودجه عمومی دولت تأمین می‌شود و از طریق این صندوق‌ها به دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی واحدها و مراكز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها تخصیص می‌یابد.

سیدفضلی خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامی به منظور اعطای تسهیلات اعتباری به دانشجویان، با دو بانك قرض‌الحسنه مهر ایران و رسالت نیز تفاهم‌نامه همكاری منعقد كرده كه براساس آن، برای دانشجویان مقطع دكتری تا سقف 20 میلیون تومان، كارشناسی ارشد تا سقف 10 میلیون تومان، مقطع كارشناسی تا سقف 7/5 میلیون تومان و مقطع كاردانی تا سقف 2/5 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با كامزد 3-2 درصد و مدت بازپرداخت 24 ماهه در نظر گرفته شده است.

استفاده دانشجویان به طور همزمان و تركیبی از انواع تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه و بانك‌های طرف قرارداد

وی تأكید كرد: تمامی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند به صورت همزمان و تركیبی، از انواع تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان و همه بانك‌های طرف تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی برحسب نیاز و درصورت تایید واحد دانشگاهی مربوطه استفاده نمایند.

سیدفضلی همچنین به روش‌های ثبت درخواست برای دریافت تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی اشاره كرد و گفت: دانشجویان متقاضی می‌توانند از طریق سامانه ساجد به آدرس sajed.iau.ir برای دریافت تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی اقدام كنند. قابلیت ثبت درخواست تسهیلات اعتباری به زودی در سامانه آموزشیار نیز فعال خواهد شد تا تمام فرآیند ثبت‌نام وام‌ها به صورت مكانیزه و غیرحضوری انجام شود.

سقف پوشش ها و تعهدات بیمه حوادث دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافت

سرپرست مدیریت صندوق رفاه دانشجویان و تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به صندوق تامین و پرداخت خسارات حوادث دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در سال تحصیلی جدید خدمات بیمه‌ای و سقف پوشش و تعهدات صندوق تامین و پرداخت خسارات حوادث دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافته است. بر این اساس، تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی كه حق عضویت سالانه خود را پرداخت كرده‌اند، در همه ساعات شبانه‌‎روز و در هر مكان، تحت پوشش بیمه حوادث قرار دارند.

وی خاطرنشان كرد: سقف تعهدات صندوق تامین و پرداخت خسارات حوادث دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای جبران هزینه‌های پزشكی ناشی از حادثه 7/5 میلیون تومان، هزینه‌های نقص عضو ناشی از حادثه 30 میلیون تومان و فوت ناشی از حادثه 30 میلیون تومان است كه البته امیدواریم هیچ یك از دانشجویان عزیز دانشگاه آزاد اسلامی دچار حادثه نشوند.

سیدفضلی در پایان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در تلاش است با ارائه تسهیلات و وام های قرض الحسنه به گونه ای عمل كند كه دانشجویان تنها دغدغه ادامه تحصیلات عالیه را داشته و نگرانی بابت پرداخت شهریه وجود نداشته باشد.

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی