صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
دستورالعمل برگزاری كلاس‌های دروس عملی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد


«دستورالعمل نحوه برگزاری كلاس های دروس عملی نیمسال دوم و دوره تابستان سال تحصیلی 1399-1398 و نیمسال اول 1400-1399 دانشگاه آزاد اسلامی» ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر جواد علمائی نایب رئیس ستاد آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی «دستورالعمل نحوه برگزاری كلاس های دروس عملی نیمسال دوم و دوره تابستان سال تحصیلی 1399-1398 و نیمسال اول 1400-1399 دانشگاه آزاد اسلامی» را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراكز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ كرد.
با توجه به تأكید رئیس دانشگاه مبنی بر به حداقل رساندن جابجایی دانشجویان در شرایط كنونی و به منظور حفظ سلامتی دانشجویان، دستورالعمل نحوه برگزاری كلاس های دروس عملی، كارگاهی، آزمایشگاهی و قسمت عملی دروس نظری-عملی در نیمسال دوم و دوره تابستان سال تحصیلی 1399-1398 و نیمسال اول سال تحصیلی 1400-1399 ابلاغ شده است.
براساس این دستورالعمل، كلاس های درس عملی، كارگاهی، آزمایشگاهی و قسمت عملی دروس نظری-عملی باید طی چند روز به صورت پیوسته با در نظر گرفتن ظرفیت هر كلاس (در گروه های 3 تا 7 نفره) و با رعایت فاصه اجتماعی و تمام پروتكل های بهداشتی به شرح جدول زیر برگزار شود:

نیمسال
شروع كلاس های دروس عملی
پایان كلاس های دروس عملی
دوم سال تحصیلی 1399-1398
1399/5/4
1399/6/31
دوره تابستان 1399-1398
1399/5/4
1399/6/31
اول سال تحصیلی 1400-1399
1399/8/1
1399/11/2در این دستورالعمل آمده است: درخصوص كلاس‌های عملی، كارآگاهی و آزمایشگاهی كه دانشجویان با ادوات و ابزار كار به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند، ضروری است به منظور رعایت پروتكل‌های بهداشتی برگزاری این كلاس‌ها برای گروه‌های تعیین‌ شده در هر روز به صورت پیوسته و در چند روز متوالی برگزار شود. بدیهی است ضدعفونی ابزار كار در هر روز كاری الزامی است.
همچنین دروس عملی كه به صورت انجام مطالعات و پژوهش‌های كتابخانه‌ای و اسنادی بوده و برابر اعلام استاد و موافقت گروه آموزشی برگزاری آنها بدون نیاز به حضور فیزیكی دانشجو امكان‌پذیر است، در این حال استاد مربوطه می تواند با هماهنگی واحد دانشگاهی مراتب را به دانشجویان اعلام كند.
براساس بندهای این دستورالعمل؛ آن بخش از دروس عملی، آزمایشگاهی و كارگاهی كه قابل اجرا به شكل غیرحضوری است، استاد درس می‌تواند آن بخش را به صورت انفرادی در آزمایشگاه یا كارگاه انجام داده و به طور مجازی در اختیار دانشجویان قرار دهد.
لازم است هر واحد دانشگاهی برنامه زمان‌بندی كلاس‌ها را با هماهنگی همه گروه‌ها از شنبه تا پنجشنبه به گونه‌ای برنامه ریزی كند تا از تجمع بیش از حد در یك روز یا یك ساعت خودداری شود.
همچنین دانشجویان می‌توانند كلاس‌های درس عملی را براساس طرح تعاون واحدهای دانشگاهی و با معرفی واحد دانشگاهی مبدأ در واحد دانشگاهی محل سكونت (در صورت ارائه درس) بگذرانند و نتیجه به واحد مبدأ اعلام شود.
واحدهای دانشگاهی مبدأ پس از بررسی درخواست‌های ثبت‌ شده، باید حداكثر تا دوم مردادماه نسبت به ارسال لیست دروس دانشجویان متقاضی به واحد مقصد، اقدام كنند. دانشجویان باید این دروس را در نیمسال دوم و دوره تابستان سال تحصیلی 99-98 انتخاب واحد كرده باشند.
براساس این دستورالعمل؛ در صورتی كه در پایان دوره نیاز به برگزاری آزمون كتبی درخصوص دروس عملی، كارگاهی، آزمایشگاهی و قسمت عملی دروس نظری-عملی باشد، برگزاری آزمون به صورت مجازی (برخط) است.
همچنین درخصوص دروس تربیت‌بدنی اعم از عمومی و تخصصی، بخش نظری این دروس به صورت مجازی برگزار و ارزیابی پایان نیمسال نیز به صورت مجازی انجام می شود.
در بخش عملی نیز طبق دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان، واحدها و مراكز دانشگاهی باید ابتدا اماكن ورزشی مورد نظر را در سامانه http://salamat.gov.ir ثبت نام كرده و سپس اساتید با رعایت پروتكل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در هریك از گروه های چند نفره دانشجویی (حداكثر 10 نفر) نسبت به تدریس قسمت عملی آن اقدام كنند.
در پایان نیمسال، ارزیابی به صورت عملی با رعایت پروتكل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام خواهد شد.