صفحهٔ اصلي
خبرهای دانشگاه
جزئیات برگزاری دوره تابستان رشته‌های غیرپزشكی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد


دستورالعمل دوره تابستان سال تحصیلی 99-98 برای رشته‌های غیرپزشكی دانشگاه آزاد اسلامی از سوی معاون علوم مهندسی و كشاورزی و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه ابلاغ شد.

دكتر جواد علمایی معاون علوم مهندسی و كشاورزی دانشگاه و حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه، دستورالعمل «دوره تابستان سال تحصیلی 99-98 برای رشته‌های غیرپزشكی» دانشگاه آزاد اسلامی را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراكز آموزشی و معاونت آموزش‌‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ كردند.
در این دستورالعمل تأكید شده است: در راستای استفاده بهینه از توان و قابلیت‌های منابع انسانی، صرفه‌جویی در زمان و نیز استفاده از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل های موجود دانشگاه آزاداسلامی درخصوص برگزاری دوره آموزشی تابستان در مقاطع مختلف تحصیلی، این دستورالعمل ابلاغ می شود.
براساس این دستورالعمل؛ ثبت‌نام دوره تابستان در واحدها و مراكز دانشگاه آزاد اسلامی از تاریخ 99/4/28 تا 99/5/2 ادامه دارد و شروع كلاس‌های درسی از تاریخ 99/5/4 تا 99/5/30 بدون احتساب زمان ثبت‌نام و امتحانات، ادامه می‌یابد و زمان برگزاری امتحانات از تاریخ 99/6/1 تا 99/6/6 است.
در این دستورالعمل آمده است: تعداد كل ساعات تدریس دروس نظری و عملی دوره تابستان مشابه نیمسال‌های اول و دوم بوده و طی 4 هفته آموزشی و برای دروس نظری به صورت مجازی (غیرحضوری) برای دروس عملی به صورت حضوری اجرا می‌شود. واحدهای دانشگاهی موظفند درخصوص واحدهای درسی ارائه شده در دوره تابستان، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند.
براساس این دستورالعمل؛ حداكثر تعداد واحدهای درسی قابل اخذ در دوره تابستان برای مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است:
مقطع
كاردانی پیوسته و ناپیوسته
كارشناسی پیوسته و ناپیوسته
كارشناسی ارشد
دكتری تخصصی
حداكثر تعداد واحد انتخابی
8
8
-
ـ
برای دانشجویان دوره كاردانی و كارشناسی كه با حداكثر 10 واحد درسی فارغ‌التحصیل می شوند، اخذ 10 واحد در دوره تابستان بلامانع است. بدیهی است اخذ دروس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن كریم علاوه بر 10 واحد امكانپذیر نیست و اخذ دروس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن كریم علاوه بر حداكثر تعداد واحد انتخابی ذكرشده در جدول فوق بلامانع است.
براساس بندهای این دستورالعمل، ارائه دروس در دوره تابستان اختیاری بوده و ترجیحاً در واحد دانشگاهی مركز استان برگزار می‌شود. تمامی دانشجویان در مقاطع كاردانی، كارشناسی و كارشناسی ارشد می‌توانند در واحد محل تحصیل یا یكی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر كشور (فقط در یك واحد دانشگاهی) ثبت‌نام كنند. اخذ درس/دروس در واحد مقصد منوط به ارائه معرفی‌نامه از واحد مبدأ (به همراه لیست دروس) است و بدون معرفی‌نامه واحد مبدأ اعتباری ندارد و قابل قبول نخواهد بود. در این خصوص رعایت پیش نیازی و هم‌نیازی دروس در انتخاب واحد دانشجویان الزامی بوده و در صورت عدم رعایت پیش نیازی دروس، موضوع قابلیت پذیرش و ثبت را نداشته و واحدهای دانشگاهی از هرگونه مكاتبه در این خصوص خودداری كنند. اخذ دروس برای دانشجویان رشته های آموزشی (طرح آموزش معلمان) برابر مفاد دفترچه آزمون الزامی است.
همچنین دانشجویان دوره كارشناسی واحدها یا مراكز بین‌الملل در دوره تابستان با ارائه معرفی‌نامه از واحد مبدأ (به همراه لیست دروس) فقط در دیگر واحدها یا مراكز بین‌الملل می توانند انتخاب واحد كنند.
در این دستورالعمل تأكید شده كه اخذ یا تمدید پایان‌نامه برای مقطع كارشناسی ارشد در دوره تابستان امكان‌پذیر نیست و دانشجویان دوره كارشناسی ارشد كه در نیمسال دوم سال تحصیلی 99-98 واحد پایان‌نامه را اخذ و یا تمدید كرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان نداشته و تا پایان شهریورماه می توانند از پایان‌نامه خود دفاع كنند. ارائه درس یا دروس ثبت‌نام ارزیابی جامع و اخذ یا تمدید رساله در دكتری تخصصی نیز در دوره تابستان امكان‌پذیر نیست و چنین اقدامی تخلف آموزشی محسوب می‌شود. دانشجویان مقطع دكتری تخصصی كه در نیمسال دوم سال تحصیلی 99-98 نسبت به ثبت‌نام ارزیابی جامع اقدام كرده‌اند و واجد شرایط شركت در ارزیابی جامع هستند (مطابق بخشنامه‌های مربوطه)، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان ندارند.
دانشجویان سایر دانشگاه ها (اعم از دولتی و غیردولتی) با ارائه معرفی‌نامه از دانشگاه محل تحصیل می توانند در هر یك از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی كه مجری دوره تابستان است، ثبت‌نام و انتخاب واحد كنند.
در این دستورالعمل آمده است؛ كاركنان در واحد دانشگاهی محل اشتغال خود نمی‌توانند در دوره تابستان درس انتخاب كنند.

منبع: سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی